Kúpa nových topánok, aj keď určite prináša veľa zábavy, bohužiaľ môže byť aj veľkou nepríjemnosťou. Odieranie a celkové nepohodlie sú celkom bežné. Topánky sú vyrábané tak, aby vyhovovali väčšine ľudí, čo znamená, že nezohľadňujú drobné anatomické rozdiely, ktoré ľudské nohy vykazujú. To samozrejme neznamená, že obuv môže kvôli tomu iba drhnúť.

Prečo ma odierajú topánky?

Prvým z nižšie uvedených dôvodov sú tieto drobné nezhody vyplývajúce z potreby vytvoriť univerzálnu obuv. Stáva sa však aj to, že dámske topánky či iné druhy topánok drhnú z iných dôvodov.

Ak si nesprávne upravíte veľkosť topánok (čo neznamená, že sú príliš malé – aj trochu príliš veľké topánky môžu spôsobiť nepohodlie) – je prirodzené, že sa drhnú. Toto je bežný problém, keď sa obuv narýchlo meria alebo kupuje cez internet – vtedy dochádza k menším nezrovnalostiam. Ak sú vám topánky len trochu tesné, môžete ich skúsiť natiahnuť niekoľkými technikami, o ktorých sa dočítate nižšie. Ak sú však príliš veľké – stačí ich vrátiť do obchodu.

Navyše topánky budú vždy trieť, keď sú vyrobené z nekvalitného umelého materiálu. V takejto situácii sa tuhý syntetický materiál prilepí na kožu (najčastejšie na päty, ale nielen) a spôsobuje bolesť a nepohodlie. Aby ste predišli takýmto problémom, mali by ste si topánky pred kúpou vždy dôkladne prezrieť a – ak je to možné – vybrať si modely vyrobené z kvalitných materiálov, ktoré sú mäkké a pružné. Poznámka: aj keď sú dámske topánky z prírodnej kože určite vyrobené z pevných odolných materiálov, môžu na začiatku aj drhnúť! Stáva sa, že koža je tvrdá a stačí ju zlomiť. Ako to urobiť – nižšie.

Ako sa vysporiadať s odieraním topánok?

Ak topánky odierajú, pretože materiál je príliš tvrdý alebo príliš malý – môžete ich jednoducho rozbiť. Najjednoduchšia metóda, efektívna a zároveň ekonomická – je obuť si mokré (nie mokré!) ponožky na nohy a obuť si topánky. Niekoľkominútové sedenia opakujúce sa denne by mali spôsobiť, že sa obuv v krátkom čase prispôsobí nohe. Tento trik samozrejme nebude fungovať pri príliš malých topánkach, no keď chýba milimeter, zaobíde sa bez ťažkostí.

Pre ľudí, ktorí nechcú chodiť po dome v mokrých ponožkách, máme dobrú správu: na zmäkčenie topánok vznikli aj špeciálne spreje. Tento spôsob bude fungovať len s topánkami vyrobenými z príliš tuhej kože (alebo iného materiálu) – sprej, ktorý materiál zmäkčí, nemá „lámavé“ vlastnosti.

Využiť môžete aj pomoc obuvníka, ktorý topánky nasadí na profesionálne vybavenie a natiahne. Toto je riešenie pre ľudí, ktorí nemajú čas na niekoľkodňové mäkčenie a lámanie problematických dámskych topánok.

Okrem toho sa odieraniu oplatí predchádzať – napríklad kúpou špeciálnych vložiek do topánok a predovšetkým výberom kvalitnej obuvi.

By admin